Energia słoneczna może być wykorzystywana w różny sposób – zarówno w postaci energii cieplnej, jak i elektryczności. Przy czym jeśli zależy nam na zamianie energii słonecznej na ciepło, będziemy do tego potrzebowali innej instancji niż gdybyśmy chcieli zamienić energię słoneczną na elektryczność. Warto zatem zapoznać się nieco bliżej z takimi pojęciami jak panele słoneczne, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne, inaczej zwane panelami słonecznymi, służą do wychwytywania energii słonecznej i konwertowania jej bezpośredni na ciepło. W przypadku korzystnych warunków sprawność konwersji energii słonecznej sięga nawet do 90 proc.
Panele słoneczne mogą być wykorzystywane w celu:
- podgrzania wody w gospodarstwach domowych,
- podgrzania wody w budynkach przemysłowych,
- podgrzania wody w basenie,
- podgrzania wody w różnych przedsiębiorstwach, takich jak chociażby szkoły, szpitale, restauracje, hotele itp.,
- wspomagania ogrzewania różnych typów budynków (ogrzewania ściennego i podłogowego).
Na rynku najczęściej występują kolektory płaskie i rurowe. Łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem jest konwersja przez panele płaskie. Kolektory rurowe są z kolei nowszym typem panel, przez co są droższe, ale i efektywniejsze.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne służą do konwersji energii słonecznej na elektryczność. W ten sposób pozyskiwana energia słoneczna wykorzystywana jest przede wszystkim do:
- dostarczenia elektryczności w gospodarstwach domowych,
- sygnalizacji drogowej,
- systemów zasilania awaryjnego,
- maszyn drobnego handlu.
Instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do lokalnej sieci energetycznej, skąd jest pobierana za darmo przez budynki mieszkalne wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Oczywiście im więcej pozyskamy energii z fotowoltaiki, tym bardziej jest to dla nas opłacalne. Pozyskiwanie w ten sposób elektryczności jest przyjazne dla środowiska naturalnego, bowiem panele fotowoltaiczne nie emitują dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ja także hałasu.