Ukladanie płytek wymaga precyzji i doświadczenia, jednak nie tylko. Niezwykle istotną kwestią jest też sprzęt, ktory pozwala na wykonanie pracy we właściwy sposób. Dostępne na rynku narzędzia do układania płytek to zbiór przydatnych akcesoriów, z których najbardziej istotna jest przecinarka do glazury. Odpowiedni dobór urządzenia zależy od wielu czynników, jednakże warto znać swoje opcje, zanim dokona się ostatecznego wyboru.
Ręczna czy elektryczna?
Podstawowy podział przecinarek to grupa narzędzi ręcznych i elektrycznych. Przecinarka ręczna to tak zwana gilotyna, która pozwala na stosunkowo płytkie nacięcie płytki, wzdłuż którego później będzie można glazurę ułamać. To proste, poręczne narzędzie, używane przez glazurników właściwie od zawsze. Drugą grupa przecinarek są przecinarki elektryczne, które można podzielić na kilka grup. Biorąc pod uwagę ich budowę i sposób działania, wyróżniamy przecinarki:
- dolnowrzecionowe, które dzialają na sucho,
- górnowrzecionowe, chłodzone wodą.
Używanie każdej z nich ma swoje uzasadnione powody, ponieważ każda z tych maszyn jest w stanie ciąć inne rozmiary płytek. Aby ciąć te o największych wymiarach, należy zdecydować się na przecinarkę górnowrzecionową z ruchomym silnikiem.
Jaka tarcza do glazury będzie najlepsza?
Decydując się na przecinarkę do glazury, trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie do tego potrzebna tarcza diamentowa. To właśnie dzięki niej cięcia mogą być precyzyjne i skuteczne. Tarcze tego typu różnią się między sobą właściwościami ściernymi, które uzależnia się od ich kształtu i uziarnienia. Wszystkie te właściwości w połączeniu z odpowiednią przecinarką tworzą narzędzie idealne do cięcia konkretnych płytek.