Aby zrozumieć, jak bardzo spopularyzowały się w ostatnich latach panele słoneczne, wystarczy przejść się po nowych osiedlach domów jednorodzinnych. Moduły fotowoltaiczne można znaleźć niemal, na co drugim dachu, a z dobrodziejstw tej technologii korzystają już nie tylko odbiorcy prywatni, ale również instytucje państwowe. Jakie wymogi musi spełniać budynek, by móc zainstalować na nim panele fotowoltaiczne?
Parametry dachu budynku a montaż paneli słonecznych
Panuje powszechny pogląd, że panele fotowoltaiczne można montować przede wszystkim na dachach o budowie jednospadowej, które są skierowane w kierunku południowym. Takie kryteria spełnia jednak ograniczona liczba budynków, a przecież fotowoltaikę można spotkać niemal na każdym kroku. Jak to się dzieje? To bardzo proste. Montaż fotowoltaiki wykonywany jest w taki sposób, by zapewnić ogniwom jak najlepszą ekspozycję na światło słoneczne.
Jeśli dach wpisuje się idealnie w wymagania paneli słonecznych, jest skierowany we właściwą stronę świata i nachylony pod kątem od 30 do 40 stopni – to świetnie. Nie oznacza to absolutnie, że fotowoltaiki nie można zainstalować na dachu dwuspadowym lub całkowicie płaskim. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja umożliwia więc instalację modułów na każdym typie dachu, co więcej, panele fotowoltaiczne od E.ON mogą być montowane nawet na dachach o nie najlepszej kondycji technicznej, przez co nadają się również do budynków starszego typu.
Czy panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na dachu?
Dobrą informacją dla osób rozważających montaż fotowoltaiki jest to, że panele słoneczne nie muszą wcale być instalowane na dachu budynku. Istnieje możliwość zamontowania systemu bezpośrednio na działce, co daje zupełnie nowe możliwości w zakresie uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców prądu. Wybór działki pod montaż paneli słonecznych będzie dobrą decyzją zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik jest zainteresowany instalacją wielkopowierzchniową lub potrzebny mu system typu off-grid, całkowicie niezależny od sieci publicznej.
Panele fotowoltaiczne na działce sprawdzą się również wtedy, gdy właścicielowi zależy na utrzymaniu bieżącej estetyki budynku. Będzie to miało znaczenie np. w przypadku obiektów zabytkowych lub o nietypowej bryle. Mając odpowiednią działkę, jej posiadacz jest w stanie założyć przydomową elektrownię, która zapewni mu nie tylko darmowe oświetlenie, ale również zasilanie wszelkich urządzeń elektrycznych, jakie znajdują się na terenie posesji.