Niektóre miejsca pracy nie wymagają od pracowników stosowania jakichkolwiek ubrań ochronnych, a z kolei w innych bez ubrania roboczego do pracy przystąpić nie można. Nie przebierają się przy wejściu na stanowisko pracownicy biur lub banków, ale w fabrykach i na placach budów pracownicy zobowiązani są do zastosowania ubrań roboczych w pełnym zakresie. Chodzi o ubrania wierzchnie jak spodnie, bluzy, ale także nakrycia głowy, czy wreszcie obuwie.
Dlaczego stosowane jest obuwie robocze?
Zastosowanie obuwia roboczego w niektórych miejscach pracy jest wymogiem przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Nie jest to jednak przepis martwy, wymyślony jedynie dla utrudnienia pracownikom życia. Jednocześnie funkcja butów roboczych nie jest na każdym stanowisku jednorodna i nie wszędzie buty są jednakowe. U robotnika kolejowego będzie to ochrona stóp przed urazami mechanicznymi, a u pielęgniarki wygodne i lekkie obuwie do przemieszczania się po czystych lokalizacjach szpitala.
Różnorodność obuwia roboczego
W zależności od stanowiska pracy buty robocze (znajdziesz je na tej stronie) można podzielić na dwie główne kategorie i będzie to obuwie ciężkie oraz lekkie.
- obuwie ciężkie – funkcja ochronna stóp przed urazami. Znajdują zastosowanie na placach budów, w kolejnictwie, górnictwie, przemyśle stoczniowym oraz w służbach mundurowych, w tym w leśnictwie. Niektóre z nich są produktami specjalistycznymi, jak buty z wkładką antyprzecięciową dla pilarzy;
- obuwie lekkie – funkcja higieniczna oraz ułatwiająca przemieszczanie się w miejscu pracy. Są stosowne w szpitalach, przemyśle spożywczym, czasami również bywają wymagane w handlu.