Najskuteczniejszym środkiem ochrony głowy w pracy w niebezpiecznych warunkach jest oczywiście kask. Chroni głowę zarówno przed spadającym przedmiotem z wysokości, jak i przed uderzeniem głową o podłoże w przypadku upadku. Ważne jest jednak, aby kask ochronny spełniał określone wymogi i normy.
Jak zbudowany powinien być kask ochronny?
Praca w trudnych i niebezpiecznych warunkach wymaga korzystania z odzieży ochronnej. Jasno o tym mówią przepisy z zakresu Kodeksu pracy. Na odzież ochronną składają się różne elementy, a jednym z nich jest kask ochronny. Zbudowany powinien być ze skorupy, więźby, pasa głównego, zaczepu pasa podbródkowego, a także z zaczepu pasa więźby. Skorupa nadaje kaskowi odpowiedni kształt. To ona bierze na siebie przyjęcie ewentualnego uderzenia. Skorupa absorbuje energię uderzenia i w ten sposób chroni głowę. Jej zadaniem jest również ochrona głowy przed kontaktem z ostrymi przedmiotami. Dlatego odwiedzając sklep BHP (zobacz) w celu zakupu kasku ochronnego, szczególną uwagę zwrócić należy na jakość skorupy. Na pewno wykonana powinna być z takich materiałów, jak polietylen czy laminat poliestrowo-szklany.
Jaki stan techniczny kasku ochronnego?
Jak wspomniano, kupując odzież ochronną oraz inne elementy BHP, uwagę zwrócić należy na ich jakość. Tak jest też również w przypadku kasku. Istotny jest jego stan techniczny. Co ważne, stan techniczny kasków musi być sprawdzany regularnie, za co odpowiedzialny jest pracodawca. Pierwsza taka kontrola odbywać powinna się przed ich pierwszym użyciem. Następnie takie kontrole muszą być przeprowadzane na bieżąco. Wszystko po to, aby mieć pewność, że kaski, jakie są na wyposażeniu firmy, cały czas zapewniają właściwym poziom bezpieczeństwa.
Jakie wymaganie musi spełniać kask ochronny?
Każdy kask ochronny musi spełniać określone normy BHP. Mowa tu w szczególności o normie PN-EN 397. Jeśli kask spełnia tę normę, wówczas można mieć pewność, że skutecznie chroni głowę przed spadającymi przedmiotami. Poza typowymi kaskami ochronnymi, sklepy BHP oferują tzw. kaski lekkie. One również muszą spełniać określone normy, a konkretnie chodzi tu o normę PN-EN 812. Norma ta oznacza, że kask zapewnia skuteczną ochronę przed uderzeniem w nieruchome i twarde przedmioty. Wspomnieć trzeba tu jeszcze o kaskach elektroizolacyjnych, które wedle przepisów spełniać muszą normę PN-EN 50365. Ich zadaniem jest ochrona pracownika przed ewentualnym porażeniem prądem. Na koniec wskazać jeszcze można na kaski alpinistyczne, które zgodne muszą być z normą PN-EN 12492. Pamiętać trzeba, że każda norma określa dopuszczalny czas eksploatacji kasku. Po jego upływie kask musi zostać wymieniony na nowy.