Oleje mają bardzo szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach. Mogą różnić się ze względu na pochodzenie i właściwości chemiczne. W zależności od rodzaju mogą mieć również całkiem inne przeznaczenie, dlatego wybór konkretnego oleju musi podyktowany fachową poradą.
Oleje mineralne
Jedną z największych grup stanowią oleje mineralne, które uzyskuje się przede wszystkim z rafinacji ropy naftowej lub smoły węglowej, ale źródła ich pochodzenia mogą być jeszcze inne. Mogą być również wzbogacone o specjalne dodatki, które jeszcze polepszą ich właściwości. Są mieszaniną wyższych węglowodorów. Wśród olejów mineralnych wyróżnia się oleje, które przede wszystkim mogą mieć zupełnie inne przeznaczenie. Jest to olej napędowy, smarowy, opałowy i transformatorowy.
Oleje smarowe – olej wrzecionowy
Wrzecionowy olej jest odmianą olejów mineralnych, a jego przeznaczenie związane jest przede wszystkim z prawidłową pracą różnorodnych maszyn, które są niezastąpione w bardzo różnych gałęziach przemysłu. Jego właściwości pozwalają na zastosowanie go jako smarowidła dla odpowiednich elementów urządzenia, np. maszyn włókienniczych, obrabiarek. Zabezpieczone olejem wrzecionowym łożyska i inne szybkoobrotowe elementy maszyn pozwalają na wydajną i długą pracę. Stosowanie odpowiedniego oleju zapewnia więc wydajną pracę maszyny, chroni ją przed rdzewieniem oraz zbyt szybkim zużyciem.
Oleje wrzecionowe dostępne są w różnych odmianach – różnią się przede wszystkim swoimi właściwościami, np. stopniem lepkości, a uzyskuje się je poprzez odpowiednie dodatki. Można zakupić go w preferowanej pojemności – dostępny jest zarówno w mniejszych opakowaniach, jak i bardzo dużych pojemnościach. Aby właściwie dobrać rodzaj olej do swoich celów, należy dokładnie przemyśleć zakup lub skonsultować go ze sprzedawcą – tylko odpowiednio dobrany produkt spełnia swoje funkcje.