Ładną i estetyczną elewację tworzy najczęściej cienkowarstwowa wyprawa tynkarska. To co ją wyróżnia to lekko chropowata powierzchnia, w zależności od granulacji tynku oraz kolor zgodny z preferencjami inwestora. Jest to jednak warstwa wierzchnia, a o jej pożądanym wyglądzie decyduje kilka wcześniej wykonanych etapów, w tym gruntowanie przed tynkowaniem.
Dlaczego gruntowanie jest ważne?
Etap gruntowania przed tynkowaniem jest etapem nie mniej istotnym niż zatapianie siatki zbrojącej czy sama aplikacja tynku. Podkład tynkarski pełni szereg ważnych funkcji, wśród których najważniejsze to:
• Wzmocnienie podłoża
• Zredukowanie pylistości i ujednolicenie chłonności podłoża
• Zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wilgoci
• Ograniczenie przebijania koloru podłoża przez warstwę tynku (zwłaszcza w miejscach, gdzie aplikacja tynku bywa utrudniona i gdzie jest większe ryzyko powstania przetarć).
Kilka słów o aplikacji podkładu
Podkłady tynkarskie są bardzo łatwe w nakładaniu – zobacz. Należy jedynie zaopatrzyć się w wałek malarski lub pędzel tzw. ławkowiec. Sam podkład ma konsystencję mleczka wypełnionego mączką kwarcową i jego nakładanie nie wymaga większego doświadczenia budowlanego. Czas schnięcia podkładu tynkarskiego to od 4 do 6 godzin, po tym czasie, przy optymalnych warunkach atmosferycznych, można przystąpić do ostatniego etapu, tj. tynkowania.
Czy kolor podkładu ma znaczenie?
Kolor gruntu pod tynk jest niezwykle istotny i pozwoli uniknąć stresu związanego z drobnymi błędami wykonawczymi. Bezwzględnie należy kolor gruntu dobrać pod kolor tynku (wielu producentów dopuszcza, aby odcień był o ton jaśniejszy od tynku). W większości hurtowni czy sklepów budowlanych jest możliwość dobarwienia gruntu na miejscu na mieszalniku.
Jak wybrać właściwy grunt?
Grunt pod tynk należy dobrać w zależności od rodzaju tynku. Inne są podkłady pod tynki akrylowe, a inne pod tynki silikatowe czy silikonowe. W przypadku wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady wykonawcy lub pracownika sklepu.