Struktura chemiczna kleju poliwęglanowego

klej do poliwęglanu

Poliwęglan, dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, stał się materiałem niezwykle popularnym. Stosuje się go w elektronice, mechanice, technice medycznej, a także do budowy różnego rodzaju maszyn. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie warunków atmosferycznych czy wysokich temperatur.

Płyty poliwęglanowe

Poliwęglan komorowy, zwany również kanalikowym, znajduje szerokie zastosowanie w produkcji płyt wykorzystywanych jako alternatywa dla wyrobów szklanych. Stosuje się go do tworzenia przeszkleń w dachach i drzwiach, do konstruowania klap dymnych, budowy werand i wielu innych. Mocowanie poszczególnych płyt może przebiegać przy użyciu kleju.

Klej do poliwęglanu

Do klejenia poliwęglanu można zastosować klej błyskawiczny o niskiej lepkości. Ważne, by preparat był bezbarwny. Nanosząc go należy jednak bardzo uważać, by nie pozostawić śladów kleju w okolicach łączenia elementów – zwłaszcza w przypadku płyt, które służyć mają jako przeszklenie dachu, drzwi lub będą pełnić inną funkcję dekoracyjną. Nawet zupełnie przeźroczysty klej może pozostawić widoczne ślady na transparentnej powierzchni.

Prawidłowa aplikacja kleju na powierzchni poliwęglanowej

klej do poliwęglanu

Przed rozpoczęciem aplikacji kleju przeznaczonego do poliwęglanu należy w pierwszej kolejności oczyścić powierzchnię klejoną. Usunięcie zabrudzeń i tłustych osadów poprawi przyczepność kleju, a co za tym idzie – trwałość mocowania. Drugim ważnym aspektem poprawnej aplikacji preparatu klejącego jest jego równomierne rozprowadzenie na całej klejonej powierzchni. Jeśli klej zostanie nałożony nierówno, pewne miejsca przykleją się mocniej, inne zaś – słabiej. Z tego powodu w przyszłości może dojść do rozklejenia się zespojonych elementów (zwłaszcza w przypadkach, gdzie sklejony poliwęglan narażony jest na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego).