Taryfa G11 i G12 najpopularniejsze wśród gospodarstw domowych

Znacząca większość gospodarstw domowych korzysta z jednostrefowej taryfy energii, czyli taryfy G11. Drugim w kolejności wyborem jest taryfa dwustrefowa – G12. Dzięki uwolnieniu rynku energii możliwe jest wybranie dowolnej taryfy energii, co pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Wybór odpowiedniej taryfy przekłada się na uzyskanie niemałych oszczędności w skali roku, a jej zmiana nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Każdy z działających na rynku dostawców prądu ma w swojej ofercie zarówno taryfę G11 i G12, jak również ich różne modyfikacje.

Taryfa G11 i G12 najczęstszym wyborem

Popularność taryfy G11 wynika z jej uniwersalności. Jest to najprostszy sposób na rozliczanie się ze swoim dostawcą prądu. Jest to taryfa całodobowa, a więc z niezmienną stawką za kilowatogodzinę. Nie ma znaczenia to w jakie dni i o jakiej porze ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Przy rozliczeniu dwustrefowym należy mieć już na uwadze to, w jakich godzinach zużywa się energię elektryczną. Doba podzielona jest na dwie strefy. W godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę. Z kolei w godzinach szczytu prąd jest droższy. Zwykle w taryfie dwustrefowej niższa stawka za kWh obowiązuje przez 10h, a wyższa stawka taryfowa przez 14h.

Jeśli nie taryfa G11 i G12 to jaka?

Najpopularniejsze taryfy G11 i G12 nie są jedynymi możliwościami. Do wyboru są inne rozwiązania dla gospodarstw domowych. Odmianą taryfy G12 jest taryfa weekendowa G12w. Jej modyfikacja polega na tym, że niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych, ale przez cały weekend, łącznie z dniami świątecznymi i ustawowo wolnymi od pracy. Kolejną opcją jest taryfa przedpłatowa, która wymaga zmienienia licznika prądu na przedpłatowy. Wymiany dokonuje bezpłatnie dystrybutor. Taryfa ta wiążę się z koniecznością płacenia za energię elektryczną z góry. Potrzebną ilość kWh kupić można przez Internet, u sprzedawcy energii, przez telefon czy w Energomacie. Korzystać można z niej, aż do wyczerpania, po czym należy ponownie dokupić określoną przez konsumenta liczbę kWh. Początkowo rozwiązanie to stosowne było przez sprzedawcę energii w przypadku klientów mających problem z terminowymi płatnościami za rachunki. Można też wybrać taryfę z gwarancją ceny, co pozwala na uchronienie się przez określony w umowie okres czasu przed wzrostem cen energii.

źródło: https://24fotowoltaika.pl/taryfa-g11-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Więcej o taryfie G11 można poczytać pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie