Klej anaerobowy to produkt, który stosowany jest do wzmacniania uszczelnień oraz do łączenia elementów metalowych. Stosowany jest on w mechanice oraz inżynierii chemicznej, gdzie znacząco wpływa na zmniejszenie całkowitych kosztów produkcji oraz redukowanie problemów gwarancyjnych związanych ze zwrotem.
W jaki sposób działa klej anaerobowy i jakie może mieć zastosowania?
Klej anaerobowy jest inaczej nazywany klejem beztlenowym. Produkt ten jest niezwykle rzadki i zaczyna działać w momencie, gdy po połączeniu dwóch elementów zostaje odcięty dopływ tlenu. Preparat wypełnia wolne przestrzenie elementów klejonych, a niedobór tlenu sprawia, że zaczyna się utwardzać.
Klej beztlenowy używany jest przede wszystkim do łączenia dwóch jednakowych lub różnych metali oraz do uszczelniania ich. Służy przede wszystkim do spajania mosiądzu oraz aluminium, natomiast świetnie sprawdzi się również w przypadku łączenia metalu z gumą, szkłem lub tworzywami sztucznym. Kleje beztlenowe wykorzystywane są w głównie w celu naprawy sprzętów zamiast uszczelek. Zapewniają one zabezpieczenie przed wyciekaniem cieczy, wilgoci oraz gazów.
Jak używać kleju beztlenowego?
Aplikacja kleju anaerobowego jest bardzo prosta. Na początku należy wyczyścić, wysuszyć oraz odtłuścić powierzchnie klejone, a następnie na jeden z elementów nałożyć kilka kropel kleju. Kolejnym etapem jest mocowanie ruchem obrotowym elementu do drugiej powierzchni. Bardzo ważne jest to, aby nie zanurzyć łączonych elementów w kleju, ponieważ klej będzie miał ciągły dopływ tlenu i nie utwardzi się.
Jakie siły wiązania mogą mieć kleje beztlenowe?
Kleje anaerobowe dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią kleje o średniej sile wiązania, które sprawdzają się przy osadzaniu mało obciążonych łożysk oraz uszczelnianiu dopasowanych połączeń gwintowych.
Druga grupa to kleje o najwyższej sile wiązania, które stanowią grupę klejów specjalistycznych. Tworzone są one na bazie żywic metakrylowych. Stosowane są do łączenia elementów wymagających doskonałej odporności dynamicznej.